logo

Welcome Guest! To enable all features please Login or Register.

Notification

Icon
Error

Login

7 Pages123>»
Themis Offline
#1 Posted : Sunday, January 22, 2012 6:45:23 PM(UTC)
Themis

Rank: Newbie

Groups: Member
Man

γεις σας και καλως σας βρικα!..ονομαζομαι θεμης και ειμαι 16χρονων...χαρικα πολυ που βρικα οτι υπαρχει ελληνικο

φορουμ για το χομπι αυτο! Ασχολουμε με τον μοντελισμο και γενικα με κατασκευες! Η κατασκευη ενος cnc αποτελει για μενα μια προσκληση(στο ηλεκτρονικο κομματι, στο μηχανικο το κατεχω) θελω λοιπων να κατασκευασω ενα μικρο cnc με το οποιο θα μπορω να κοβω ξυλο και λεπτα φυλα πλαστικου ABS επισης αν γινεται να εχω την δνατοτητα να χαραξω πλακετες για ηλεκτρονικες κατασκευες(μελλοντικα) και ισως λεπτο αλουμινιο που δεν με ανδιαφερει αρχικα και αμα ανεβαινει πολυ η τιμη δεν το προτειμω. Θελω να κρατησω το κοστος οσο πιο χαμηλα γινεται χωρις ομως να σημενει οτι δεν θα μπορει να κοψει με μια αξιοπρεπη ακριβια το μηχανιμα. Εχω σκεφτει κατασκευη σταθερης γεφηρας πανω στην οποια θα βρισκεται ο μεγαλυτερος αξονας ο χ πανω στον οποιο θα βρισκεται και ο ζ..ενω στην βαση θα βρισκεται ο ψ. Απο μερια κατασκευης εχω αγορασει μια ντιζα και 2 συρτες με μπιλακια απο ρουλεμαν(κατι σαν γραμικα ρουλεμαν εχουν) για τον αξονα ζ. η κατασκευη θα ειναι απο mdf...γενικα για την κατασκευη δεν πιστεω πως θα αντιμετωπισω καποιο προβλημα εκει που θελω την βοηθεια σας ειναι στο ηλεκτρονικο κομματι. Εχω σκεφτει να κινητε με μεγαλα μοντελιστικα σερβο δυναμης 40kg στα οποια θα τραβηξω εξω το ποτενσιομετρο με τα 3 καλοδια του και θα το αντικαταστησω με ενα 25στοφων...θα το προσαρμοσω στην ντιζα του αναλογου αξονα που κινει το σερβο με τα αναλογα γραναζια ωστε να μπορει το σερβο να καλυπτει ολη την αποσταση εχωντας feedback δηλαδη χωρις να πηγενει στα τιφλα οπως ενα βηματικος. Θα εχουν περισσοτερη δυναμη απο βηματικο αλλα θα ειναι αργα αυτο ομως δεν με πειραζει καθολου. Μεχρι εδω σε ολα ειμαστε οκ. το θεμα μας τωρα ειναι στον κοντρολερ. εχω σκεφτει να αγορασω καποιον σερβο κοντρολερ οπως αυτον http://www.pololu.com/catalog/product/1350 γραφει οτι εχει αναληση 0.25μs που οπως λεει αυτο σημενει 0.025° σε ενα κανονικο σερβο..ενω σε ενα που κανει 100 βγανει περιπου 7.5° που νομιζω πως ειναι αρκετα καλο αν και για να κινηθει απο την μερια στην αλλη ενας αξονας με ντιζα νομιζω θελει πιο πολλες...τωρα δεν ξερω ομως αν αυτος ο κοντολερ μπορει να δουλεψει με καποιο προγραμμα για cnc..επισης το λαπτοπ μου δεν εχει paraller port που απο οτι διαβασα χρειαζεται το mach 3..και επισης ο κοντρολερ ειναι με usb...παιδια απο οτι καταλαβατε ειμαι μπερδεμενος  στο ηλεκτρονικο κομματι και θα ηθελα την βοηθεια σας...ευχαριστω που διαβασατε λο αυτο το κατεβατο.

Sponsor

info@kalarakis.com Offline
#2 Posted : Sunday, January 22, 2012 7:57:31 PM(UTC)
info@kalarakis.com

Rank: Member

Was thanked: 3 time(s) in 3 post(s)

Μέσα στο forum θα βρεις αρκετο υλικο να διαβάσεις γα αυτό που θέλεις να κάνεις.

Τα servο που έχεις δεν κάνουν για το cnc

Οταν λες φτηνό πόσα ε εννοείς?

Και τι διαστάσεις θέλεις να έχει το cnc?

ριξε μια ματια εδω http://www.slidesandballscrews.com/

το Pololu δεν κανει για cnc με τη πρωτη θα διαλήσει.

Themis Offline
#3 Posted : Sunday, January 22, 2012 8:29:23 PM(UTC)
Themis

Man

πρωτα απο ολα ευχαριστω για την απαντηση σου..εχω διαβασει παρα πολλα στο φορουμ. 

αρχικα τα μονα που εχω αγορασει ειναι ενα συρτης και μια ντιζα.

τα σερβο που λεω εχουν ροπη 40kg πολυ περισσοτερο απο εναν μετριο βηματικο οπως nema 17 τομονο προβλημα

ειναι οτι με ντιζα θα πηγενει πολυ αργα..1στροφη το δευτερολεπτο.

μιας και δεν θελω κατι πολυ μεγαλο δηλαδη να κοβει περιπου 30χ50x10

αμα παω σε βηματικους nema 17 θα ειμαι οκ χωρις μειωση?

το κοστος δεν μπορω να ξερω ποσο ακριβως θα βγει θελω οσο το δυνατον πιο φτηνο.

απο μερια κατασκευης δεν θα εχω προβλημα θα τα καταφερω ν βγει σωστα οικονομικα

απο μερια ηλεκτρονικων θελω βοηθεια τροφοδοκικο driver kai stepper αφου μαλλον θα παω σε στεπερ οπως λες

επισης θα χρειαστω και στο μελλον για την συνδεση.

ευχαριστω παντος για την απαντηση περιμενω και αλλους

DELEC Offline
#4 Posted : Sunday, January 22, 2012 10:55:02 PM(UTC)
DELEC

Rank: Genius

Groups: Moderator

Was thanked: 167 time(s) in 119 post(s)

Καλησπερα Themis,

Πρωτα πρωτα να σε καλοσωρισω στην παρεα μας, θα πρεπει να εισαι το νεοτερο ηλικιακα

μελος του Φορουμ αρα και ο μελλοντικος συνεχιστης της ιδεας και να σε συνχαρω γιατι

παρολο το νεαροτατο της ηλικιας σου εχεις τετοιες ανυσυχιες, με χαρα μας λοιπον θα σε

βοηθησουμε στην ολοκληρωση της κατασκευης σου, και για να αρχισουμε σου λεω οτι η

κατασκευη που σκεπτεσαι με τις διαστασεις που αναφερεις με Νεμα 17 δεν θα κινηθη εκτος

και αν χρεισιμοποιησης μειωση τουλαχιστον 1 προς 3 αλλα θα ειναι φοβερα αργο και θα σε

απογοητευση, χρειαζεσαι μοτερ Νεμα 23 με τροφοδοτικο 24 βολτ στα 15 αμπερ που θα σου

χρησιμευσουν και στο μελλον οταν θα θελησεις να μεγαλωσης την κατασκευη σου.

Για εξαρτηματα κινησης θα προτεινα ραβδους κυλισης 12 η καλυτερα 16 χιλ. με τους

αντιστοιχους γραμμικους οδηγους η για σημαντικη μειωση κοστους τους οδηγους απο τα

συρταρια των επιπλων αλλα τους βαρεως τυπου, επισης για ντιζα Leadscrew με το αντιστοιχο

παξιμαδι το ακριβειας ομως η αντιτοιχα παλι για μειωση κοστους ντιζα απλη 10 η 12 χιλ. με

παξιμαδι μεγαλο σε μηκος, για Driver-controller παρε απο το Ebay την πλακεττα των 3 

αξονων με το γνωστο ΤΒ 6560 ειναι αξιοπιστη, κατι παρομοιο με αυτο που σκεπτεσαι εχω

κατασκευαση στην ενοτητα ''Δειξτε μας τι κατασκευαζεται'' με τιτλο CNC για πλακεττες και

μαλακα υλικα, πιστευω οτι θα σε βοηθησει, οσο για το συστημα της γεφυρας θα προτεινα την

κινητη γεφυρα μιας και θα σου αφησει πολυ μεγαλυτερο ωφελιμο χωρο κατεργασιας, για την

συνδεση του μηχανηματος με το Laptop σου κοιτα στην ενοτητα ''DIY'' με τιτλο USB TO

PARALLEL PORT, ελπιζοντας να σου ελυσα καποιες αποριες να ξερης οτι θα χαρω να σε

βοηθησω σε οτι θελησης και το γνωριζω. Φιλικα ΗΛΙΑΣ ΔΡΑΚΟΠΟΥΛΟΣ  

_3D_ Offline
#5 Posted : Monday, January 23, 2012 3:13:23 AM(UTC)
_3D_

Rank: Gooroo

Man

Was thanked: 10 time(s) in 10 post(s)
Καλώς ήρθες Θέμη.

Βασικό για την κατασκευή είναι τι ποσό θα διαθέσεις. Και αφού το ζητούμενο είναι το χαμηλό κόστος προτείνω stepper motors και ανάλογα ηλεκτρονικά.

Για την δικιά μου κατασκευή τα παιδιά εδώ μου πρότειναν:

http://www.goodluckbuy.c...w.html?&currency=eur

http://www.goodluckbuy.c...tching-power-supply.html

Και αυτό το μοτέρ πρέπει να κάνει:
http://www.goodluckbuy.c...-41mm-57bygh41-602a.html

Σύνολο 145€ +μεταφορικά +ό,τι άλλο ξέχασα.
Αστέριος - http://blast-hobbies.zymichost.com

"Ήφαιστος 1000" είναι ο κάμινός μου.
DELEC Offline
#6 Posted : Monday, January 23, 2012 8:57:39 AM(UTC)
DELEC

Καλημερα Αστεριε,

Για μοτερ θα συνιστουσα το ''57BYGH76-401B'' απο το πρωτο λινκ, ειναι πολυ ακριβοτερο απο το

μοτερ που δειχνη το τριτο λινκ αλλα εχει και την πενταπλασια δυναμη σχεδον που νομιζω οτι θα

σου χρειαστη κυριως αν σκεφτεσαι απευθειας μεταδοση με κοπλερ και να κανη και κατι για

αλουμινιο, ειναι το τελευταιο μοτερ απο την σειρα που εμφανιζη και το ακροβοτερο αλλα τα

αξιζη τα λεφτα του, οσο για την πλακεττα ειναι δοκιμασμενη και χωρις προβληματα και κανη

αυτο που υποσχεται αξιοπιστα, το τροφοδοτικο ειναι το σωστο και με περιθωριο στα αμπερ ωστε

τα μοτερ να εργαστουν απροσκοπτα, θα συνιστουσα μονο εξτρα ανεμιστηρες τοσο στην

πλακεττα οσο και στο τροφοδοτικο, η πλακεττα εχει επανω τρεις σειρες μικροδιακοπτες που

προτεινω να ρυθμιστουν ως εξης '' 1 ON 2 OFF 3,4,5,6 ON '' με αυτην την ρυθμιση και τα μοτερ

δεν ζεσταινονται και δυναμη δεν χανεται και η ακριβεια ειναι ικανοποιητικη, αν βαλης εξτρα

ανεμιστηρακια τροφοδοτισε τα απο το τροφοδοτικο και αν δεν βρης σε μικρο μεγεθος στα

24 βολτ (που δεν νομιζω) βαλε 12βολτα που ειναι γεματος ο τοπος και τροφοδοτισε τα απο

ενα ρεγκιουλειτορ το 7812 βιδωμενο σε μια μικρη ψηκτρα οπως ενα λαμακι απο αλουμινιο,

η συνδεσμολογια του ειναι η εξης, οπως το βλεπουμε εχει 3 ποδαρακια, στο πρωτο πηγαινουν

τα 24 βολτ το + στο μεσαιο το - και στο τριτο ειναι η εξοδος, αρα το τροφ/κο θα δωσει

+ στο πρωτο - στο δευτερο και τα ανεμιστηρακια θα παρουν - απο το δευτερο και 12 βολτ απο

το τριτο, επισης ανεβασε την ταση του τροφοδοτικου στα 25,5 βολτ απο το τριμερ που εχει

διπλα στο Led γιατι ετσι δουλευουν σωστα οι Drivers. Φιλικα ΗΛΙΑΣ ΔΡΑΚΟΠΟΥΛΟΣ

Themis Offline
#7 Posted : Monday, January 23, 2012 5:54:00 PM(UTC)
Themis

Man

σας ευχαριστω πολυ ολους για τις απαντησεις σας!

1)αρχικα για το θεμα του συρτη πρεπει να ειναι βαρεος τυπου που λες τον δοκιμασα πριν τον παρω..εννοω οτι και 

τερμα ανοιχτος δεν παιζει καθολου. οποτε με αναλογους συρτες μεγαλυτερου και μικροτερου μεγεθους θα γινουν ολοι οι αξονες.

2) η ντιζα που εχω ειναι παρομοια με αυτην της εικονας http://www.google.gr/imgres?q=M8+Stahl+verz&um=1&hl=el&sa=N&biw=1280&bih=679&tbm=isch&tbnid=n1wvx2jSZ3--NM:&imgrefurl=http://www.preisvergleich.eu/suche127389.html&docid= ειναι Μ8 χρειαζεται πιο χοντρη για τον μεγαλο αξονα?

3)coupler για μοτερ και ντιζα ΣΑΝ να ειχε παρει καπου το ματι μου οτι καποιος χρησιμοποιουσε ενα κοματακι λαστικο με 2 σφιχτιρες εναν στο μοτερ και εναν στην ντιζα. ισχυει κατι τετοιο? θα χανει στροφες? μπορω να το χρησιμοποιησω? επισης τι αλλο μπορω να χρησιμοποιησω για coupler?

4)αν και αργει ακομα για κοπτικο μηχανιμα εχω ενα αλλης μαρκας παρομοιο με τα γνωστα DREMEL χειρος αυτο μπορει να ρχησιμοποιηθει εστω για δοκιμη η θα διαλυθει? αυτο το ζητημα αργει βασικα αλλα ασ εχω μια εικονα στο μυαλο μου.

DELEC Offline
#8 Posted : Monday, January 23, 2012 11:33:22 PM(UTC)
DELEC

Καλησπερα Θεμη,

Το οτι δεν παιζη ο οδηγος δεν εχη σχεση με το αν ειναι ο βαρεως τυπου η οχι, θα καταλαβης

ποιος ειναι αν δης σε παραλληλισμο τους δυο τυπους, ο ελαφρου τυπου θα ειναι μικροτερος

σε μεγεθος και με πιο λεπτο μεταλλο κατασκευασμενος σε αντιθεση με τον βαρεως τυπου,

ο μεν πρωτος φτιαχνεται για συρταρια μικρου μεγεθους αρα και μικρου βαρους ενω ο δευτερος

για μεγαλυτερα και αρα βαρυτερα συρταρια, ο βαρεως τυπου εχει περπου το πλατος δυο

δακτυλων ενω ο απλος το πλατος του ενος δακτυλου, ετσι για να εχης μια ταξη μεγεθους,

Σαν ντιζα η 8αρα θα εχη μικροτερες τριβες αρα ευκολοτερη περιστροφη στο παξιμαδι αλλα θα

παρουσιαση και μεγαλυτερη καμψη (κοιλια) σε σχεση με μια 12αρα, γνωμη μου ειναι την στιγμη

μαλιστα που θελεις μικρο κοστος κοινη ντιζα 10αρα η 12αρα, σαν Spintle ανετα θα μπορουσες

να χρησιμοποιησης εναν ταχυτροχο φτηνο, εγω χρησιμοποιησα εναν απο τα Καφουρ με

ρυθμιση απο 8000 εως 35000 στροφες με κοστος 27 ευρω περιπου και αντεχει μεχρι τωρα μια

χαρα, εχει δουλεψη συνεχομενα μεχρι μιαμιση ωρα χωρις να ζεσταθη περνη ομως κοντυλια

μεχρι 3 χιλ. παχος στο στελεχος, σαν κομπλερ το λαστιχο δεν μπορεις να το εμπιστευθεις με

τους σφικτηρες γιατι σε ενδεχομενο ζορισμα ο αξονας θα γλυστρηση στο λαστιχο αν οχι

αμεσως σε λιγο καιρο σιγουρα με αποτελεσμα να χασης βηματα και μαλιστα πολλα, το σωστο

ειναι να χρησιμοποιησεις κομπλερ αλουμινενια με τυφλη βιδα αλεν.

Σαν κοστος θα πρεπει να υπολογισης στο περιπου την πλακετα για 3 αξονες στα 32 ευρω,

το τροφ/κο στα 24 βολτ 15 αμπερ στα 34 ευρω ενω τα μοτερ απο 26 εως 36 ευρω το ενα

αναλογως της δυναμης που θα εχουν, η ντιζα η δωδεκαρα εχει περιπου με το μακρυ παξιμαδι

6 με 7 ευρω ανα μετρο και τα ρουλεμαν με την βαση τους και τρυπα εσωτερικη 10 χιλ. 8 ευρω

περιπου το ενα, επισης η ντιζα η δωδεκαρα που θυμαμαι εχει βημα 1,75 ανα περιστροφη για να

υπολογισης και την διαδρομη. Σαν κοστος με οδηγους απλες ντιζες ξυλα ηλεκτρονικα κ.λ.π

δεν θα περασης τα 400 με 450 ευρω συνολικα αλλα θα πρεπει να σκεφτης την κατασκευη των

κομπλερ και την κατεργασια των ακρων των ντιζων που θα χρειαστουν τορνο που αν δεν εχεις

εξαρταται απο τον εκαστοτε τεχνιτη το τι θα σε χρεωση. Φιλικα ΗΛΙΑΣ ΔΡΑΚΟΠΟΥΛΟΣ

Themis Offline
#9 Posted : Wednesday, January 25, 2012 6:02:36 PM(UTC)
Themis

Man

για τα coupler θα δω τι θα κανω μπορει να δοκιμασω το λαστιχο και αμα χανει βηματα να παρω coupler 5-6 ευρω το ενα απο το goodluckbuy....την παρασκευη θα αγορασω ξυλα συρτες κλπ...

DELEC Offline
#10 Posted : Wednesday, January 25, 2012 8:37:14 PM(UTC)
DELEC

Καλησπερα Θεμη,

Καλη αρχη στην προσπαθεια σου και οτι χρειαστης εδω ειμαστε.

Φιλικα ΗΛΙΑΣ ΔΡΑΚΟΠΟΥΛΟΣ

Users browsing this topic
Guest
7 Pages123>»
Forum Jump  
You cannot post new topics in this forum.
You cannot reply to topics in this forum.
You cannot delete your posts in this forum.
You cannot edit your posts in this forum.
You cannot create polls in this forum.
You cannot vote in polls in this forum.